пʼятниця, 23 січня 2015 р.

Година державності "Соборність душ-єднає Україну"


Це моя земля, це твоя земля
Неповторна і єдина.
Це моя земля, це твоя земля
Україна, Україна


День Соборності - це свято України відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.
Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України булирозрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини.
Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межаходнієї держави. Західноукраїнські землі входили до складу Австро-Угорщини, але, навідміну від східних земель, тут українці мали ряд політичних свобод і всебічно розвиваликультурне та громадсько-політичне життя. 9 жовтня 1918 р. на засіданні австрійського парламенту майбутній глава уряду ЗУНРК.Левицький висловив загальне прагнення галицького народу до Києва. 20 жовтня 1918 р.на багатотисячній маніфестації у Львові відомий західноукраїнський політичний ігромадський діяч С.Вітик закликав до негайної злуки з Великою Україною.
Українська Національна Рада, яка 3 січня 1919 року одностайно прийняла ухвалу прозлуку Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою. Київські видання друкували численні статті, інформації, інтерв'ю, присвячені об'єднанню українських республік.
І ось настав день, за який українці боролись упродовж багатьох століть. Уранці 22 січнябіля святої Софії було велелюдно. Вхід з Володимирської вулиці прикрашала тріумфальнаарка з гербами історичних земель України. Під звуки оркестру крокували військовіпідрозділи.
«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України - Галичина,Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна - в одну Велику Україну...
Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогуоб'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної УкраїнськоїДержави на добро і щастя українського народу».
З того часу вже стали марними спроби наново поставити той штучний кордон. І в цьомувелика заслуга творців Акту Соборності 22 січня 1919 року.
Таким чином, вперше за шістсот років був зроблений серйозний крок до об'єднаннябільшості етнічних українських земель в єдину державу. Ось як описував ті події один із учасників: «Живий ланцюг справив на мене неповторневраження. Народ був у надзвичайному піднесенні, навкруги дзвеніли патріотичні пісні. Раз у раз лунали здравиці на честь українського народу. Над головами у височині витавдух свободи».
День Соборності України почали відзначати на державному рівні з 1999 року, коли був підписаний відповідний Указ Президента України. Згідно з цим документом 22 січня - день, коли був проголошений в 1919 році Акт Злуки, встановлено Днем Соборності України.

Немає коментарів:

Дописати коментар